לבנדולה - צבעי מאכל והפרעת קשב אצל ילדים
צבעי מאכל והפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

הם צובעים את האוכל שלנו, ומי צריך אותם בכלל, את צבעי המאכל?
לנו הם לא תורמים דבר, בטח לא לבריאות שלנו, אבל הם תורמים גם תורמים ליצרני המזון. אלו משתמשים בצבעי המאכל למזונות שצבעם דהה בתהליך העיבוד, כדי לטשטש מוצרים מקולקלים או מזויפים וכמובן כדי למשוך את העין שלנו ולשוות למוצר מראה טרי ובריא.
היום הרבה מן היצרנים עברו להשתמש בצבעי מאכל טבעיים, אך לצערנו עדיין אפשר למצוא את המלאכותיים, בעיקר בממתקים, בשלגונים ובדגני הבוקר, שהצרכנים העיקריים שלהם הם הילדים שאוהבים ונמשכים לצבעוניות.

צבעי המאכל המלאכותיים הם למעשה מוצרים המבוססים על נפט, פחם ותרכובות של כימיקלים. הם מתחלקים לשתי קבוצות: צבעי האזו וצבעי זפת הפחם, וכאשר משלבים בין השתיים, זה הכי גרוע.
צבעי המאכל מצוינים על גבי האריזה, מופיעים עם מספר סידורי ולפניו האות E. בהקשר של הפרעת קשב וריכוז יש להיזהר מ: E155, E110, E127, E128, E132, E133, E155b, ובעיקר מ E102 (טרטרזין) הצבע הצהוב, אשר נמצא משפיע הכי הרבה על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות. הטרטרזין עלול לפגוע בתהליכים הכימיים שבין תאי העצב במח וכך עלול לגרום להפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות אצל ילדים.
ד"ר בן פיינגולד, רופא ילדים, אשר בדק את הקשר בין חומרים ותוספים במזון לבין הפרעות שונות, טען כי הסליצילטים, חומרים דמויי אספירין הנמצאים בצבעי מאכל וטעם מלאכותיים, הם האחראים העיקריים להפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות. 

כמו כן יש לזכור כי רוב המוצרים האלו המכילים צבעי מאכל, מכילים גם כמויות גדולות של סוכר, הידוע כמשפיע העיקרי על הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות. כמויות גדולות אלו גורמות לתנודות חדות ברמות הסוכר בגוף, מה שגורם לתנודות חדות בהתנהגות.
צבעי מאכל עלולים גם לגרום לבעיות אחרות כמו בעיות עיכול, כאבי בטן, אלרגיות, כאבי ראש ועוד.
ככלל, חשוב להכניס אותם כמה שפחות הביתה וכמה שפחות לגוף שלנו ושל הילדים שלנו. יש להסתכל על האותיות הקטנות, לבדוק מה מכיל כל מוצר ולעשות קנייה חכמה.
 
 
טלפון  052-3379353    

דוא"ל   mlavendula@gmail.com        

כתובת  מושב בית נחמיה
מוזמנים להצטרף לדף הפייסבוק שלנו ולהנות מטיפים על תזונה, טבעונות, צמחי מרפא, קוסמטיקה טבעית ועוד דברים בריאים.

עקבו אחרינו

Facebook

רוצים לקבוע פגישה או לשאול שאלה?  השאירו פרטים: