לבנדולה - חיידקים ידידותיים
חיידקים ידידותיים
 
במערכת העיכול שלנו מתקיימים להם טריליונים של חיידקים. חלקם ידידותיים (פרוביוטיים) וחלקם פחות. גם אלו שפחות ידידותיים לנו, לא בהכרח ייחשבו לפתוגנים (אלה שגורמים למחלות) וגם הנוכחות שלהם לא תעיד על מחלה או בעיה מסוימת.
אוכלוסיה תקינה של חיידקי מעיים מכילה כ - 15% חיידקים פתוגנים וחשוב לשמור על איזון בין החיידקים הפתוגנים לחיידקים הפרוביוטיים.

החיידקים הפרוביוטיים שומרים ומשפיעים על מערכות הגוף, בפרט מערכת העיכול ומערכת החיסון:

הם מפרישים אנזימי עיכול ומייצרים חומציות, מה שעוזר בפירוק המזון.
מתסיסים סוכרים ומפרקים חלבונים ושומנים וגם כולסטרול.
משפרים ספיגה של מינרלים כמו סידן, מגנזיום וברזל.
משתתפים בייצורם ובספיגתם של ויטמינים ממשפחת B, לרבות B12 וויטמין K.

החיידקים הפרוביוטיים מגינים מפני פתוגנים שמנסים לפלוש לגוף שלנו. הם מייצרים חומרים דמויי אנטיביוטיקה ומפרישים חומרים נוספים אשר מונעים מחיידקים מזיקים, פטריות ופרזיטים שונים לגדול ולשגשג.
יש להם תפקיד חשוב במנגנון ההפעלה של התאים הלבנים.
הם מגינים עלינו מפני אלרגיות, דלקות, ועוזרים במניעת סרטן.

>>> כך שאם לא יישמר האיזון, ניתקל בבעיות עיכול שונות כמו כיבים, דלקות, גזים, מעיים דליפים. ונראה ירידה בתפקוד מערכת החיסון, פחות הגנה מפני אלרגיות, מפני זיהומים וכדומה.

לכן חשוב להקפיד על תזונה נכונה העשירה בסיבים תזונתיים שמעודדת את אוכלוסיית החיידקים הידידותיים ולהוריד מזון עתיר שומן ודל בסיבים.
נוכל למצוא חיידקים פרוביוטיים במזונות מותססים כמו כרוב כבוש, מיסו (פולי סויה מותססים עם דגן כלשהו ופטריית קוג'י) וטמפה (פולי סויה שמותססים גם הם עם פטרייה).  (וגם ביוגורט ובקפיר (משקה חלב מותסס)).
יש לזכור שהחום הורג את החיידקים הפרוביוטיים, כך שלא לבשל אותם בחום גבוה.
כמו כן, אספרגוס, שום, בצל, כרישה, ארטישוק ירושלמי ובטטה מכילים סוכרים/סיבים שאינם מתעכלים, ואלו מעודדים התפתחות והתרבות של החיידקים הפרוביוטיים (מה שנקרה פרהביוטיקה).

ולסיום, איך אפשר בלי כמה מילים על אנטיביוטיקה...
תרופה אנטיביוטית מחסלת את החיידקים שגרמו למחלה, אך מחסלת גם את החיידקים הפרוביוטייים. לכן חשוב לקחת תוסף פרוביוטיקה אחרי כל טיפול באנטיביוטיקה.

 
 
טלפון  052-3379353    

דוא"ל   mlavendula@gmail.com        

כתובת  מושב בית נחמיה
מוזמנים להצטרף לדף הפייסבוק שלנו ולהנות מטיפים על תזונה, טבעונות, צמחי מרפא, קוסמטיקה טבעית ועוד דברים בריאים.

עקבו אחרינו

Facebook

רוצים לקבוע פגישה או לשאול שאלה?  השאירו פרטים: