לבנדולה - זיעה ותזונה (והדאודורנט שבינהם)
על זיעה ותזונה (והדאודורנט שבינהם)
 
על העור שלנו מפוזרות בלוטות הזיעה, המפרישות את הזיעה. ישנן בלוטות זיעה אקריניות, אשר מצויות על כל הגוף ומייצרות זיעה המורכבת בעיקר ממים ומלחים למיניהם. וישנן בלוטות זיעה אפוקריניות, אשר מצויות בבית השחי ומסביב לאיברי המין, אלו מייצרות זיעה המורכבת מחומרים שומניים, והחיידקים המפרקים את החומרים האלו, הם הגורמים לריח (לזיעה עצמה אין ריח).
לזיעה שני תפקידים:
האחד: לשמור על טמפרטורה קבועה של הגוף. בלוטות הזיעה מפרישות זיעה המתנדפת לאוויר ומקררת אותנו.
השני: סילוק הפסולת המטבולית (זו הסיבה שבהליכה לסאונה אנו תורמים לתהליך ניקוי הרעלים).

יום יום, כמעט באופן אוטומטי, אנו מרססים או מורחים כל מיני חומרים על בית השחי שלנו. מה אנו יודעים על הדאודורנט שלנו?

יש את הדאודורנט הרגיל, שלא פוגע בתהליך ההזעה. הוא מטשטש את ריח הזיעה באמצעות חומרי בישום ואלכוהול, וגם באמצעות חומרים אנטיבקטריאליים, המונעים את פעילותם של החיידקים וכך מונעים את ריח הזיעה. בנוסף לבושם ולאלכוהול, מכיל גם כימיקלים שונים, וכל אלו עלולים לגרום לאלרגיה בעור, המתבטאת בגרד, אודם ונפיחות.
יש את האנטיפרספירנט, המהווה את רוב הדאודרנטים הקיימים היום. מכיל מלחי אלומיניום (כמעט בכולם), אשר יודעים לחסום את בלוטות הזיעה וכך הזיעה לא מופרשת וכך מונעים תהליך טבעי ונחוץ בגוף שלנו. חשוב לדעת כי מולקולת האלומיניום, שהיא מתכת רעילה, מסוגלת לחדור לזרם הדם. בגלל שמלחי האלומיניום סותמים את בלוטות הזיעה (ובגלל שגם הדאודורנט הזה מכיל כימיקלים שונים, בישום ואלכוהול), גם במקרה הזה עלולים להתפתח גרד, אודם ונפיחות.
בחנויות הטבע אפשר למצוא דאודורנט טבעי, שאינו מכיל אלומיניום, בישום סינטטי או כימיקלים אחרים. דאודורנט זה מבוסס על שמנים אתרים ועל סודה לשתייה. השמנים האתרים (כמו לבנדר ולימון) הם נוגדי חיידקים, מרעננים ונותנים בישום טבעי למוצר. והסודה, הסודה היא בסיסית, והחיידקים המפרקים את הזיעה והגורמים לריח, זקוקים לסביבה חומצית כדי להתקיים. וזה המקום לציין כי אפשר להשתמש רק בסודה לשתייה בתור דאודורנט. שווה לנסות.
על כל דאודורנט שתבחרו, חשוב שבלילה תפרגנו לבית השחי שלכם ותנו לו ללכת לישון נקי מחומרים כימיים או טבעיים. תנו לו לנשום!


ואיך התזונה משפיעה על הזיעה שלנו:

הירקות הירוקים, שיש כ"כ הרבה דברים לכתוב עליהם, יודעים גם לקרר את הגוף. כל העלים הירוקים (חסה, בייבי, פטרוזיליה..), ברוקולי, מלפפון, אספרגוס. כל העלים של הירקות הגדלים מעל האדמה (לפי הסינים, בקיץ כדאי לאכול פחות ירקות שורש). יעשו עבודה טובה גם הפירות והירקות והמיץ שלהם (אם בוחרים במיץ פירות, יש לדלל במים).

מבחינת חלבון, פה יש לנו יתרון. שכן חלבון מן החי נחשב מזון מחמם, כי צריך לעבור תהליך ארוך של בישול וגם זמן העיכול שלו ארוך יותר.
תבלינים מחממים כמו ג'ינגר, הל, צפורן, קנמון ופלפל חריף, מגבירים את כמות החום בגוף. גם קפאין, אלכוהול (וסיגריות) מגבירים את כמות החום בגוף.

וכמובן לשתות מים, וגם חליטות קרות של נענע, לואיזה, מרווה, קמומיל... תה ירוק או פשוט לסחוט לימון.


 
 
טלפון  052-3379353    

דוא"ל   mlavendula@gmail.com        

כתובת  מושב בית נחמיה
מוזמנים להצטרף לדף הפייסבוק שלנו ולהנות מטיפים על תזונה, טבעונות, צמחי מרפא, קוסמטיקה טבעית ועוד דברים בריאים.

עקבו אחרינו

Facebook

רוצים לקבוע פגישה או לשאול שאלה?  השאירו פרטים: